Помітили помилку...
Виділіть її та натисніть клавіші Shift + Enter і надішліть виправлення


Василь Тучик. Топоніми рідного краю

про село - Статті

Топоніми рідного краю (Веселинівка)

Історія залишає сліди на географічній карті планети. Не обов’язково це руїни стародавніх замків чи атрибути численних воєн. Це ще і топоніми - назви географічних об’єктів, які містять різну інформацію про життя і діяльність людей. Вони як люди: бувають відкритими і щедрими, а бувають мовчазними, таємничими, неохочими до спілкування.
Мандруючи вулицями і провулками Веселинівки, його околицями, ми наче здійснюємо подорож дорогами минувшини.
Село наше мас кількасотрічну історію і попередня його назва Скопці й досі не має однозначного пояснення. Виводять її і від найменування релігійної секти скопців (що сумнівно), і від характеру рельєфу (копці - ямки; люди з копців), і від назви гончарних виробів - скопців (широких глечиків з вушками), і від птаха скопи, що мешкав на берегах річки Альти. Цікаво, що на польських середньовічних картах наш населений пункт позначено як Копіци.
Найдавнішим місцевим топонімом є, безперечно, назва легендарної річки Альти. Щоправда, місцеві жителі іменують її Ільтицею.
На заході села - болото Городище. Поряд з ним міститься археологічна пам’ятка - городище XII століття. Зв’язок з назвою болота очевидний.
Найчастіше веселинівські топоніми утворювались від імен, прізвищ, прізвиськ. Це назви вулиць: Шумова Гребля, Глабцьова. Валійова. Дарди; назви урочищ і долин: Петрова Лоза, Мар’їна Долина, Нечайове; колишніх хуторів: Власів. Буримин. Мелешків.
Деякі топоніми свідчать про економічну діяльність людини. Наприклад, вулиця Борошняна. Очевидно, назва вказує на наявність млинів у тій частині села чи дороги, якою селяни перевозили борошно. На початку XX століття поблизу села існувало підприємство з виробництва цегли. Підприємства давно немає, а назва місцевості залишилася -«Кирпичний Завод»
Інколи топоніми вказують на професію чи рід занять особи, яка володіла певною ділянкою землі. Приміром, на південь від Веселинівки є урочище Дякове.
Топоніми розкажуть і про архітектурні особливості певної вулиці чи провулку. Частина вулиці Леніна, на якій розмістилися корпуси Веселинівської школи, раніше мала назву Частокіл.
Форма географічного об’єкта тільки зрідка надихала наших земляків на вигадки. Можна згадати урочища Косе, Круте, Штани. Остання назва, до речі, свідчить і про почуття гумору, яке притаманне веселинівцям.
Підтверджуємо цю думку ще одним фактом: куток на західній околиці села жителі назвали Голопузівка. Проте це може вказувати і на соціальний статус мешканців кутка.
Перші пореволюційні роки теж залишили слід у топонімічному словнику села. У 20-х роках XX століття у Скопцях було утворено сільськогосподарську комуну. Для її членів у маєтку поміщиці Семиградової відкрили гуртожиток. Комуна незабаром припинила своє існування, а пам’ять про неї зберігається у назві кутка -Комуна. Тільки вимовляють її кутчани на російський лад - Камуна.
Період колективізації також залишив свій відбиток. На території села Існувало кілька колгоспів. Нагадують про них назви своєрідних «мікрорайонів» - Жовтень, Калінін, Петровський, Горький, Сімнадцятий. ЦІ топоніми утворені від найменувань колективних господарств - «Жовтень».
ім. М.Калініна. їм. Г.Петровського. ім. М .Горького, ім. XVII партз’їзду.
Людська пам’ять неохоче фіксує трагічні події на географічній карті. Велика Вітчизняна війна згадується лише в одній назві -Горіле. Ця місцевість пам’ятна селянам через велику пожежу військової техніки, розбомбленої фашистською авіацією, а також післявоєнними драмами: дитячим каліцтвом та смертями внаслідок необережної поведінки з боєприпасами.
Серед заболочених просторів біля Веселинівки є острівець Пантантура Найімовірніше - це перекручені французькі сповз «ponton» і «tour», тобто міст і башта. Старожили розповідають, що, дійсно, існував там міст із баштою, споруджений за часів поміщиці Семиградової.
Побіч через кількасот метрів, — місцевість з промовистою назвою Острови.
Є топоніми у веселинівському краї з поетичним забарвленням -Чорнобривцева Долина, Криниця, Юркова Дорога, Благодухів-ка. Красна Нива, Медове Болото.
У 50-90 роках кількість нових назв - мінімальна. Старі історичні назви вулиць дублюються офіційними, стандартними, що характерні для всіх населених пунктів України. Змінено було і назву села. Із 1946 року Скопці стали Веселинівкою.
Після трагедії на Чорнобильській АЕС для постраждапих було споруджено будинки, які утворили куток, що став називатися «Чорнобильський посьолок».
З’явилися вулиці, названі на честь видатних земляків: Ганни Собачко-Шостак, генерала Сергія Буряка.В.ТУЧИК,
вчитель української мови Веселинівського НВО.
Баришівські вісті 23 травня 2009 року
(використано з baryshivka.org.ua)

Останнє оновлення (Четвер, 22 квітня 2010, 10:44)

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити