Помітили помилку...
Виділіть її та натисніть клавіші Shift + Enter і надішліть виправлення


про село - Новини
– художниці, яка малювала своїм натхненним пензлем квіткові композиції, серед яких можна було побачити і чудернацьких тварин, і птахів, і комах… Написані на звичайному папері акварельними фарбами і темперою, ці килимові шедеври не перестають дивувати світ. Експресивні образи творилися за допомогою композиційно довершених ліній; яскрава гама кольорів мала будити фантазію глядача, спонукати до глибшого осягнення явищ світу – видимого та невидимого.
Майстерні композиції, виконані в традиціях настінного малювання, пов’язані з полтавськими килимами і вишивками. Динаміка та рівновага – ось характерні ознаки творів Ганни Собачко-Шостак. Тут присутні, з одного боку, орнаменти: найрізноманітніші переплетіння форм тваринного й рослинного походження, з іншого – фантастичні сюжети, які породжують рух, напругу, синтез думки і дії. Рослини оживають, вони оповідають дивовижні історії. Але уважний глядач повинен розшифрувати ці знаки, зрозуміти їх символічну мову. Без такого осягнення картини навряд чи “відкриються”. Можливо, навіть здаватимуться просто барвистими орнаментами. Ось, наприклад, “Танок квітів”(1912). Або “Квітка-редька”(1912). Без сумніву, це – символічне зображення Душі, яку тонко відчуває художниця. Долучення до таких таємниць збагачує світогляд сучасника, спонукає до нових творчих ідей у власному житті.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Трохи в іншому стилі вирішена картина “Козацький човен” (1919). Ми бачимо реальне зображення – маленьке суденце… Над ним майорить синьо-жовтий прапорець... Човник плине серед бурхливих морських хвиль… Фантасмагорія полягає у тому, що замість вітрил і щогли на ньому помічаємо розкішну яблуню з червоними яблуками. Це – символ козацької вольниці, образне втілення одвічного прагнення народу до свободи і незалежності. Але, як ведеться, доля випробовує людину на кожному кроці. Композиція “Казковий павук” символізує підступність намірів, темну сторону Буття. І серед краси необхідно стерегтися, бути обережним.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Гармонія все одно перемагає, усе повертається на свої місця. Настає ранок… Душа прокидається разом з півнями (“Ранкові півні”, 1917), збагнувши, врешті-решт, власне призначення. І знову розквітають фантазії, що тішать глядача своїми барвами (“Павич серед квітів”, 1963); розкішні букети жоржин і троянд прикрашають людську оселю (“Ваза з квітами, …). Це вже пізні роботи майстрині – насичені яскравими кольорами, мальовані сучасними фарбами. В них уповні розкривається талант художниці («Щасливий час”, 1965). Для простої селянської жінки мирне небо над головою, спокійне життя – то вже й справді щастя. Вона цінує прості речі, мудра у своєму прозрінні. Але – не забуває про її величність Казку ані на мить! (“Жар-птиці”, 1964). Душа людини прагне до ідеалу, до краси, до втілення Мрії у реальність. Без цих складових немає творчості, у цьому, власне, і полягає життєве кредо будь-якої справжньої Особистості.
Життя народної майстрині було довгим і плідним. Ганна Собачко-Шостак (1883 – 1965) родом із села Скопці Баришевського повіту Полтавської губернії (нині с.Веселинівка Київської області). Згодом воно стало відомим центром народного мистецтва, коли у 1910 році тут відкрилася навчально-показова килимова майстерня під орудою поміщиці Анастасії Семиградової та художниці Євгенії Прибильської. Ганна Феодосіївна брала участь у багатьох виставках, які відбувались у першій чверті ХХ ст. в Росії, Україні та за кордоном. У 1920-х роках її твори експонували у Франції, Німеччині, Чехії, Великій Британії. Пізніше вона була учасницею Першої республіканської виставки 1936 року (Київ, Москва, Ленінград), роком пізніше – Міжнародної виставки у Парижі.
Новий період творчого злету таланту художниці припадає на останні роки життя. Віднайдені ранні роботи, які зберегла Є.Прибильська, інтерес та увага науковців – все це стало досить сильним стимулом для творчої натури, імпульсом до праці. 80-річна майстриня знову береться за пензель. 1965 року її творчий доробок було висунуто на премію ім. Т.Г.Шевченка.
У Музеї українського народного декоративного мистецтва зберігається неповторна колекція робіт Ганни Собачко-Шостак. Упродовж більш ніж п”ятидесяти років музей веде велику роботу з популяризації творів майстрині. Крім персональних виставок у музеї, її роботи експонувалися на понад сорока виставках в Україні, в містах колишнього Радянського Союзу та за кордоном. Тож завітайте на цю виставку, яка триватиме аж до середини січня 2009 року. Поспілкуйтеся з художницею через її роботи. Світ довершених за красою образів переллється в душу уважного глядача, наведе лад у сприйнятті дійсності, сприятиме успішному подоланню життєвих труднощів.


Останнє оновлення (Понеділок, 26 квітня 2010, 19:00)

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити