Помітили помилку...
Виділіть її та натисніть клавіші Shift + Enter і надішліть виправлення


про село - Люди

 

ОЛЕКСІЙ ЯКОВИЧ СОКОЛ

Відомий архітектор і художник О. Я. Сокол народився у 1873 р. в с. Скопці Переяславського повіту Полтавської губернії в родині селян. Батько хлопчика був пічником. З ранніх літ Олекса допомагав батькові, розписуючи намічені ним орнаменти на печах. Потім став робити малюнки самостійно, які використовували сільські майстри в оздобленні печей. Закінчив церковно-парафіяльну школу у рідному селі, а потім - Київське реальне училище. Під час навчання заробляв на життя продажем малюнків міських краєвидів та архітектурних пам'яток Києва.

Наприкінці 1880-х рр. навчався у Московському училищі живопису, скульптури та архітектури. Після його закінчення працював художником, розписував собори за власними ескізами. Готував проекти громадських і промислових будівель у Варшаві (одночасно керуючи їх будівництвом) і весь час малював. На малюнки, які демонструвалися у Петербурзькій Академії мистецтв, звернув увагу Ілля Репін. Так Олекса Сокол був зарахований до Академії мистецтв у клас живопису І. Репіна, потім - О. Сєрова. Для вивчення багатств світової культури від'їздить до Італії, Іспанії, Франції, Греції. Неодноразово брав участь у всеросійських конкурсах архітекторів - проектувальників і живописців. Диплом на звання художника одержав 22 грудня 1911 р. 

Перша світова війна застала художника у Франції, звідти він терміново повернувся до Росії. У цей час О. Сокол отримав запрошення на посаду начальника будівельного цеху Дніпровського заводу у Кам'янському (нині - Дніпродзержинськ). Конкурсна комісія, створена при Дніпровському заводі, визнала кращими підготовлені ним проект будинку для спеціалістів та ескізи розпису Свято-Миколаївської заводської церкви. Переїхавши остаточно до Кам'янського, Олексій Сокол найняв квартиру на Пісках, біля Дніпра, де були гарні краєвиди.

Особисто керував будівництвом будинку для спеціалістів (нині будинок № 2 по вул. Інститутській м. Дніпродзержинська), який зводили німецькі та австрійські військовополонені. Одночасно розписував внутрішню частину заводської церкви, разом з двома учнями із Академії мистецтв.

У 1920-х рр. викладав креслення, нарисну геометрію на Кам'янському робітфаці й у політехнікумі, виступав з лекціями про живопис та архітектуру. Автор проекту пам'ятника "Прометей", урочисте відкриття якого відбулося у 1922 р. В 1930-х рр. керував будівництвом нових домен, проектував та будував нові будинки, зокрема Палац культури металургів, 75-ти метрову вишку в міському парку. Остання робота - будинок відпочинку в с. Щурівці (біля Верхньодніпровська).

Помер у 1939 р. від запалення легенів.Підготувала Н. Буланова - директор Музею історії м. Дніпродзержинська

Останнє оновлення (Четвер, 15 квітня 2010, 15:49)

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити