Помітили помилку...
Виділіть її та натисніть клавіші Shift + Enter і надішліть виправлення


Володимир Іванович Дарда

про село - Люди

Володимир Іванович Дарда народився 6 жовтня 1924 року в селі Скопцях (так тоді називалось с. Веселинівка) Баришівського району Київської області. Батьки його були вчителями, батько викладав математику, а мати — українську мову.

Потяг до віршування виник у хлопця ще в шкільні роки, бо дуже любив читати художню літературу. Ще до війни 14-річним школярем надіслав Володимир Іванович вірш «Три брати» на конкурс, оголошений до 20-річчя Червоної Армії республіканською дитячою газетою «На зміну». Вірш відзначили. Згодом було опубліковано і його перше оповідання «Щастя».

Коли почалася Велика Вітчизняна війна, батько пішов на фронт. У душі майбутнього письменника вирували гнів і ненависть До загарбників-фашистів. І він не раз береться за олівець, пише схвильовані рядки поезії. В них — палка любов до Вітчизни, до рідних.

В. І. Дарда — член Спілки письменників СРСР з 1983 року.

З кожним новим твором усе виразніше відчувається спостережливість письменника, його закоханість у життя, людську красу, уважність до найпотаємніших глибин людської психології, вміння побачити прекрасне там, де інший може і пройде байдуже.

А в книзі «Земля, яку сходив Тарас» Володимир Іванович розповідає про життя великого поета, героїчну боротьбу українського народу, подає яскраві картини мальовничих куточків нашої Батьківщини. З особливою любов'ю змальовує письменник м. Березань, де був Т. Г Шевченко.

Повість «Його кохана» (1964 р.) - історико-біографічний твір про Шевченка, про його перший приїзд на Україну в 1843 р та знайомство з княжною Варварою Репніною.

Помітне місце в творчому доробку В. Дарди займає повість «Повернення з пекла», в якій письменник показав незламність духу приречених фашистами на смерть людей у Бабиному Яру.

У 1972 році була видана книга «Безодня серця». В цій книзі письменник розповідає про давню, як світ, історію — нерозділене кохання, про складні долі молоді, невгасиме прагнення юного серця до ідеалу, про ті муки і печалі, яких не уникнути, болю розлук, ревнощів, сліз, трагедії смерті.

Ось і в романі «Сніг на зелене листя» В. І. Дарда змальовує життя молодої жінки Христини, на долю якої випали нелегкі випробування. Вірно кохаючи винятково чесну і добру людину, вона знаходить родинне щастя. Та на її шляху з'являється самовпевнений молодик Середа. Засліплений егоїзмом, він намагається потоптати чистоту почувань, вдається до підступів, підлості, злочину.

Перед героями роману з усією гостротою постає питання:

що таке любов і вірність, дружба, честь, де вирішальні не слова, а вчинки.

Тема життя і творчості Великого Кобзаря не полишала письменника. Володимир Іванович постійно працює над матеріалами, пов'язаним з життям поета. У нього велика мрія: створити трилогію про Шевченка «Тарас».

Через чверть століття після появи першої повісті «Його кохана» (1964) з'являється його роман «Переяславські дзвони», який вийшов у світ у видавництві «Радянський письменник» у 1990 році. В центрі цього твору — перебування Тараса Шевченка в Переяславі. Це був найбільш плідний період творчості поета. За кілька місяців «переяславської осені» було створено третину поетичного доробка — твори, що, як провісні дзвони, прогриміли на всю Україну, на весь світ.

Талант Володимира Дарди яскравий і багатогранний. Видавництво «Радянський письменник» у 1991 році відкрило його і як талановитого поета, видавши збірку сонетів «Не забувай». В цій книзі, тематика якої різноманітна, все ж наскрізною темою є тема любові до рідної землі, України.Немов невелика моя Україна.

Глянеш на глобус — клаптик, жменька...

Рік і річечок, плутанина,

Міст і селищ, кружечки маленькі.

Та спробуй-но їх розрізнити,

Візьмись розплутати обережно.

Шляхіводаїчні вузласті ниті,

Річок плетиво безбережно- ,

Спробуй взяти й до купи скласти:

Ниву до ниви, до гори — гору,

Біль до болю, напасть до напасті,

Рану до рани, до горя -горе,

Тоді ти повіриш: твоя Батьківщина

найбільша у цьому світі
Останнє оновлення (Четвер, 27 травня 2010, 11:15)

 

Коментарі  

 
+4 #1 Людмила Бабенко 13.06.2010 20:37
Добре пам’ятаю надзвичайно цікаву зустріч з письменником, що проходила в нашому селі років близько 25 тому...
До сьогодні зберігаю книгу, подаровану ним. («Повернення з пекла»)
Цитувати
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити